World Future Sports Games: nahradí sportovce technika?

Letos v březnu se Dubaji konala první akce World Drone Prix, jejímž vítězem se stal teprve patnáctiletý (!)Brit Luke Bannister, který vyhrál hlavní cenu 250 000 USD, tedy přes 6 milionů korun. Jelikož se akce setkala s velice pozitivními ohlasy, začali v Dubaji přemýšlet „co dál?“ A oznámili svůj úmysl pořádat v roce 2017 World Future Sports Games (dále WFSG).

Ale proč vznikl podnik WFSG? Jde o iniciativu nedávno založené Světové federace sportů budoucnosti (World Federation of Future Sports), kdy bude tato soutěž „první svého druhu na světě, která představí sportovní soutěže založené na inovaci a technologiích budoucnosti.“

Hry se budou konat jednou za dva roky, budou trvat tři dny a zúčastnit se jich budou moci jednotlivci, společnosti, akademické instituce a výzkumná centra z celého světa.

Tato „technologická olympiáda“ bude jakýmsi celosvětovým setkáním, které bude obsahovat devět různých technických soutěží: závody aut bez řidiče, robotický fotbal, robotické běžecké soutěže, závody člověkem řízených dronů, robotické plavání, robotický stolní tenis, robotický zápas, závody dronů a cybathlon.

Co se týká závodů aut bez řidiče, tak jde o podnik, který vyhlásila Formula E jako celosvětovou sérii s názvem ROBORACE. Formula E je série závodů skutečných vozů s elektrickým pohonem pod záštitou FAI (Mezinárodní automobilové federace).

Robotický fotbal je již také zavedený – RoboCup (Mistrovství světa ve fotbalu robotů) se koná každoročně od roku 1997. Tato disciplína je cenným technologickým cvičením. Například kategorie „humanoidů“ netestuje jen schopnost robota chodit, běhat a kopat do míče a přitom udržovat rovnováhu, ale vyžaduje i vizuální vnímání, spolupráci a autonomní zaujímání pozic.

Robotický běh vyžaduje rovnováhu, vnímání a syrovou rychlost (což je něco, co už roboti společnosti Boston Dynamics, zdá se, zvládli výborně).
Roboti už umí také plavat. Existují autonomní swim-boty inspirované rybami a mořskými želvami, Pleurobot je zase navržen, aby se pohyboval a plaval jako mlok. Pokud budou pohony na WFSG zakázány, lze předpokládat, že závody vyhrají ty nejefektivnější mechanické ploutve či nohy.

Co se týká robotů hrajících ping-pong, stačí, když se podíváte na následující video

To bychom měli šest kategorií sportů budoucnosti, tři nám ještě zbývají. Závody dronů přeskočíme, neboť v úvodu zmíněná World Drone Prix je jasným důkazem, že tato disciplína není nic až tak nového.

Co ovšem takový? MIT Technology Review shrnuje výzvu slovy: „dva mechaničtí účastníci spojení mechanickými akcemi, jako je kontakt a kolize. Cílem soutěže je, aby jeden účastník dostal druhého na podlahu a sám přitom udržel rovnováhu. Zbytek je jen šoubyznys.“
I tento robotický sport má svého předchůdce. Amatérští technologové v Japonsku nedávno pořádali 28. zápasnický turnaj Robo-One, který přilákal 120 robotických závodníků. Jak tato disciplína vypadá, můžete zjistit, když se podíváte na podivnou bitvu mezi Gargoyle KID a Kikyo níže:

Poslední nekomentovanou kategorií je „cybathlon“. Světová federace sportů budoucnosti sice dále neuvádí, co tato disciplína zahrnuje, ale možná můžeme získat nějaké povědomí z Cybathlon 2016, bionické akce ve Švýcarsku, kde „špičkové robotické asistenční technologie pomáhají lidem s handicapem závodit v sérii závodů.“
Cybathlon 2016 se bude konat v říjnu a zahrnovat bude závody s využitím exoskeletů, nožních protéz a vozíku, to vše s vlastním pohonem, k tomu navíc hraní počítačových her řízené mozkem. Pokud World Future Sports Games dokáží vzít to nejlepší ze všech těchto akcí (a přidat něco navíc), mohla by to být velkolepá technologická podívaná.

Zdroj: Magazín iQ společnosti Intel

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *