Victor Bomber: nosič jaderných střel

Handley Page HP.80 Victor

Handley Page HP.80 Victor

Handley Page HP.80 Victor, tak zní celý název britského strategického bombardéru z období „Studené války“, který byl nosičem jaderného arzenálu a měl sloužit k odstrašení nepřítele – tedy SSSR. No a tento bombardér si vzal za předlohu Gordon Nicholls a rozhodl se jej postavit.

Postavil jej v měřítku 1:6,5. Asi si nyní říkáte: „Pche, to je nic, už jsem viděl modely v měřítku 1:2 a větší!“ Ano, máte pravdu, na druhou stranu skutečný bombardér měl rozpětí 36,5 metrů, což má za následek i při „malém“ měřítku 1:6,5 rozpětí pěkných 5,5 metrů. Jak to asi přepravují, že? Model není nový, postaven byl někdy okolo roku 2001 a za sebou má už více než 300 letů. To ale nijak nesnižuje tu krásu ve vzduchu a vidět něco takového na živo musí být určitě zážitek. Nám musí postačit video.

Model, který váží 68 kilogramů, je poháněn dvěma turbína Wren 160. Každá má tah okolo 16 kg, takže se celkem nadřou. Ale ono je to tak i u skutečných letadel. Vezměte si třeba, že skutečný Victor měl čtyři proudové motory Armstrong Siddeley Sapphire A.S.Sa.7, každá s tahem 49 kN. To odpovídá tahu necelých 5 tun. No jo, ale vzletová hmotnost bombardéru byla 75 tun, maximální pak skoro 84 tun. To znamená, že celkový tah byl zhruba čtvrtinový, oproti hmotnosti stroje. Model je na tom lépe, tah, i když jenom dvou turbín, je více než poloviční.

Nyní už si užijte parádní video z letu tohoto majestátního bombardéru, kterého pilotoval Andy Johnson.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *