Slovácké muzeum přiblíží svět RC modelů

Zítra začíná ve Slováckém muzeu, nacházejícím se v Uherském Hradišti, výstava s názvem „Kdo si hraje, ovládá.“

Na výstavě bude možné se podívat na RC modely různých kategorií a velikostí – ldoě, auta, letadla, ale i koptéry. K je expozice výstavy doplněna o funkční autodráhu s tratí o délce 8,5 metrů a herním koutek pro nejmenší. Kromě umístění modelů do vitrín jsou po expozici i modely umístěné do scenérií pouště, přístavu a dalších s podkresem velkoformátových fotografií.

„Nezvykle pro muzejní prostředí jde o unikátní a netradiční výstavu, neboť místo muzeálních kousků mohou návštěvníci obdivovat věci převážně zcela nové,“ zmiňuje Pavel Portl, autor výstavy, který při realizaci spolupracoval s firmou Astra z Uherského Brodu. „Současným modelářským hitem jsou 3D akrobatické vrtulníky a letadla, stále více populární drony, lodě a automobily, doplněné o nezbytné součásti, které bývají většinou skryté – motory, serva, akumulátory,“ rozšiřuje Portl základní data o výstavě.

Více než stovka exponátů podává jasný přehled o tom, jak se vyvinulo a jakým směrem se ubírá moderní modelářství. K jak velkým změnám došlo, mohou návštěvníci vidět na dvou letadlech, vytvořených před více než 30 lety, a také pláncích a nářadí, jejichž pomocí si modeláři dříve každý kousek uřezal a slepil.

„Dnes začít s modelařením, resp. zařadit se do řad modelářů, ukazuje tzv. rozsyp stavebnice, tedy to, co se na vás vysype z krabice, když si model donesete domů. Většina vystavených modelů však spadá do kategorie RTF (Ready To Fly – připraveno k létání) nebo RTR (Ready To Run – připraveno k jízdě),“ poukazuje Portl na jednoznačný fakt, že se vytrácí manuální zručnost, um a kutilství modelářů, ale za to se dostavuje propracovaný design a funkčnost pořizovaných modelů přímo z výroby.

Nikdo rozhodně nepřehlédne obří model Mini Cooper s benzínovým motorem postavený v měřítku 1:5. „Patří mu minimálně dvě nej – s téměř metrovou délkou jde o největší vystavený automobil a o vůbec nejtěžší exponát ve výstavě – váží totiž více než 18 kg. Někdo mu může přiřadit i třetí, osobní nej: nejkrásnější model,“ říká Portl, který rychle pronikl do světa automobilismu, i když kupodivu sám řidičský průkaz nevlastní.

Mezi letadly najdeme i zajímavý exponát: „Ze soukromé sbírky bylo zapůjčeno největší letadlo výstavy s rozpětím křídel tři metry. Jde o kopii historického letadla – německého průzkumného dvojplošníku Rumpler,“ uvedl Portl k letounu, zavěšenému u stropu, kde se vznáší další desítka letadel.

Návštěvníci během výstavy nebudou jen pasivními pozorovateli. „Jaké pocity zažívá pilot, to si může každý vyzkoušet na simulátoru letu. Volně dostupná autodráha poskytne nezapomenutelné chvíle závodníků Formule 1 nebo na demonstračním modelu letadla můžete přijít na kloub tomu, jak pracují směrovka, křidélka a výškovky a jak se stane, že se letadla odlepí od země a letí,“ láká Portl a dodává, že pro ty menší je připraveno velké nástěnné pexeso, omalovánky nebo skládání Lega.

Výstava potrvá do 6. července 2016 a nachází se v Hlavní budově Slováckého muzea, která se nachází ve Smetanových sadech. Vstupné je 60 Kč pro dospělé, děti, studenti a důchodci mají vstup za 40 Kč. Pokud chcete vzít rodinu, pak potěší lákavé vstupné pro 2 dospělé a 1 a více dětí za pouhých 90 Kč. Muzeum je otevřeno denně 9:00–12:00 a 12:30–17:00.

Zdroj: www.slovackemuzeum.cz, www.idobryden.cz, www.astramodel.cz

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *