Rozhovor s Josefem Průšou

Naše redakce obdržela exkluzivně na představení a průběžné testování v rámci rubriky „Tiskneme 3D“ našeho Model Hobby magazínu nejnovější 3D tiskárnu Original Prusa i3 MK2. V čísle 07/2016 vyjde její představení, ale my se rozhodli, u příležitosti představení druhé generace jedné z nejpopulárnějších RepRap tiskáren na světě požádat jejího tvůrce, Josefa Průšu, o rozhovor.

Začněme tedy aktuálně. 15. května jste představili nejnovější verzi své tiskárny Prusa i3 verze MK2. Pokud to není tajné, mohl byste nám říct, jaký je o tiskárnu zájem?
Z představení MK2 máme ohromnou radost, takové nadšení jsme snad ani nečekali. Tajné to není, aktuálně se nám zájem cca zdvojnásobil až do fáze, že máme na tiskárny několikatýdenní čekací listinu 🙂

Gratulujeme, to je opravdu parádní vstup nového produktu na trh. Jaké novinky MK2 přináší, si povíme v redakčním představení. Tedy, nyní ke kořenům. Jak a kdy jste se vlastně začal 3D tiskem zabývat?
3D tiskem jsem se začal zabývat okolo roku 2009. Bavila mne hudba a stavěl jsem si s Arduinem (otevřená platforma s grafickým vývojovým prostředím pro programování – pozn. redakce) vlastní hudební kontrolery. Potřeboval jsem si vyrobit různé části, jako například čepičky rotačních enkodéru, a tak jsem právě našel 3D tisk.

Co Vás vedlo k vytvoření RepRap tiskárny? A není trochu škoda, že jde o open-source záležitost a každý Vás v podstatě může kopírovat?
Tiskárna, co jsem původně stavěl, mi přišla strašně složitá, tak jsem ji zjednodušil a nasdílel zpátky online. Nikdy jsem netušil, jaký fenomén se z toho stane. S RepRap projektem jsem začínal a open source mě uchvátil, proto je i tiskárna dál otevřená. Výhody převažují, například obrovská komunita je k nezaplacení. Pokud něco děláte dobře, vždy vás budou lidi kopírovat, ať jste open nebo closed. Ďábel se ale skrývá v detailech, které Čína nikdy nevychytá 🙂

Zmínil jste komunitu. Máte tam nějakou přezdívku?
Stvořitel 🙂

Po internetu se šíří mapa světa, kde všude jsou vaše tiskárny. Mohl byste nám říct, do kolika zemí světa jste tiskárnu Prusa i3 dodali?
Už jsme překročili hranici 50 států, a to vše od nás z Karlína!

Neuvěřitelné. Jaké máte plány do budoucna? Verze MK2 přišla zhruba 3 roky po představení verze první. Plánujete už nyní verzi „MK3“?
Původní i3 se pořád vyvíjela, update jsme dělali cca každý půl rok. MK2 už byl ale tak velký skok, že si zasloužila nové pojmenování. MK3 zatím neplánujeme, ale aktuálně pracujeme na vícemateriálovém upgradu pro zkušenější uživatele MK2.

Tak to se těšíme. Naše čtenáře by zajímalo, zda bude v budoucnu tisknout miniaturní objekty s dobrou kvalitou? Jde o doplňky ke stávajícím modelům, nebo například modelové železnici. Nyní je reálné při výměně trysky 0,4 mm za trysku 0,2 mm dosáhnout opravdu zajímavých tisků, ale stále jsou zde limity.
S MK2 máme přichystaná nastavení pro 0,25 mm trysku, kde je úroveň detailu ohromující, nicméně tiskové časy jsou poměrně delší. Uživatel má ale možnost libovolně trysky měnit.

Již jsme se ptali, co plánujete v budoucnu. Ale nyní se chceme optat, jak vidíte budoucnost 3D tiskových technologií všeobecně?
Základy 3D tiskových technologií už jsou další dobu položené. To, kde se aktuálně dělají největší pokroky, je uživatelská přívětivost a snadnost používání. Vše není jen o technických parametrech, ale o tom, co v realitě z tiskárny dostanete i jako nezkušený nováček.

Nedávno proběhla médii reportáž, že se na 3D tiskárně dají vytisknout termonukleární zbraně. Samozřejmě je to nesmysl, ale zajímá nás, zda na takové zprávy nějak reagujete? Zaznamenali jste například „zájem“ ze strany státních institucí, stejně jako modeláři „bojují“ za zachování svého hobby kvůli zprávám o tom, že drony jsou teroristické nosiče výbušnin?
Termonukleární bomba je naštěstí tak přitažená za vlasy, že ji nikdo nebere vážně a společně se zákazníky jsme se nad ní docela příjemně pobavili. Nicméně média vypouští bludy o 3D tisku poměrně často a jako jediný a nejlepší způsob prevence se nám osvědčilo lidi edukovat články, přednáškami a videi. Jsou pak snadno schopní odfiltrovat nereálně věci, a třeba i poučit laiky kolem sebe.

A na úplný závěr. Vlastníte nějaký RC model? Pokud ano, jaký?
Jednou jsem se s někým vsadil, že levné RC auto z hypermarketu přestavím na ovládání telefonem. To auto je pořád někde schované. Povedlo se mi to za necelých 100 minut a dokonce mám ze stavby video, viz níže.

Moc Vám děkujeme, Stvořiteli, za rozhovor a přejeme mnoho spokojených zákazníků.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *