Polikarpov I-16: velká RATAtata maketa

Německý modelář Rolf Schönenberger strávil 500 hodin stavbou obří makety neobvyklého letounu Polikarpov I-16 Rata. Polikarpov I-16 byl sovětský jednomístný jednomotorový stíhací letoun dolnoplošné koncepce zkonstruovaný N. N. Polikarpovem. Ve třicátých letech 20. století se stal jedním ze symbolů sovětské konstruktérské školy a nejvýkonnější sovětskou stíhačkou v tomto období.

Jak je vidět na fotografiích, Rolf při stavbě makety v měřítku 1:2,6 stavěl vše klasickou celodřevěnou konstrukcí, co nešlo, na to si udělal kopyta a vytvořil výlisky. Některé zvolené postupy, nebo součásti byly „slepou uličkou“ a musel použít i jiné řešení. Výsledkem je „Krysa“ (z ruského Rata) o váze 35,6 kg (včetně paliva) s rozpětím 3,4 metru.

O pohon se stará hvězdicový pětiválcový motor Moki o obsahu 400 ccm, roztáčející vrtuli Seidel 38/20. Model má několik zajímavých věcí. Tak například na hlavních podvozkových kolech se nachází pneumatické kotoučové brzdy. Zadní ostruhové kolo je odpruženo hydraulickým tlumičem. V kokpitu sedící pilot má otáčející se hlavu, a to podle natočení směrovky. Nechybí ani kouřový systém. Pokochejte se nejen letem, ale i krásným zvukem hvězdicového pětiválce. Maketa Raty stojí za to.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *