Nová tiskárna Prusa i3: parádní evoluce

Minulý týden byla na výstavě v Letňanech vystavena na stánku firmy Prusa Research nová tiskárna MK2. My jsme stáli ani ne půl metru od ní, když tiskla, a skoro nic jsme neslyšeli?! A než uplynul víkend, dostala se tiskárna do prodeje a na sociálních sítích se rozjely diskuze. O čem? O novinkách, inovacích, prostě o tom, jak opět Josef Průša potvrdil, že právě on je průkopníkem v open source RepRap tiskárnách!

Podívejme se na tiskárnu blíže. My v redakci tiskneme na tiskárně předešlé verze Prusa i3 original. A jaké jsou rozdíly? Tím asi nejviditelnějším je větší tisková plocha a také nová tisková podložka. Tisková plocha narostla o 31% na celkové rozměry 25x21x20 cm. Původně měla „pouze“ 20x20x20 cm.
Podložka je vyhřívaná vícezónová, což znamená, že při tisku z ABS zajišťuje rovnoměrné chladnutí a model se tak nedeformuje! Velice zajímavá inovace. Další příjemnou zprávou je, že je podložka bezúdržbová. Kromě toho, že chybí sklo, tak prý není nutné ani plochu před tiskem nijak upravovat?! A dokonce se tisková plocha nyní kalibruje úplně automaticky! Jak tohle Josef Průša dokázal?!

Jistě potěší i další posun, a to konkrétně v rychlosti tisku. Ta je prý vyšší až o 40%, a to díky použití originální trysky E3D V6 Full již v základu. Co se také zvýšilo, to je dle informací od výrobce spotřeba elektřiny při tisku. Při tisku s materiálem PLA o 40% z původních 50 na 70 W, u ABS je nárůst „pouhých“ 22%, konkrétně z 90 na 110 W. Ale nejde o nic dramatického. Jak naši čtenáři vědí, do kalkulací nákladů na tisk našich projektů počítáme elektřinu s průměrnou cenou 4,80 Kč za kWh. Bavíme se tedy o haléřových nárůstech. Ale tak nějakou „pihu na kráse“ jsme přeci museli najít, ne?!

Výše jsme vypíchli to nové, ale zůstává i to „staré dobré“. Tedy integrovaný LCD displej, tisk z SD karty (8 GB v balení), nebo z počítače přes USB, velikost trysky 0,4 mm (vyměnitelná) pro 1,75 mm tiskovou strunu, výška vrstvy od 0,05 mm, podpora materiálů PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, filamenty s uhlíkovým vláknem, polykarbonát atd. atd., jednoduchý barevný tisk po vrstvách, či speciálně optimalizovaný firmware pro tichý tisk.
Nemůžeme opomenout ani to, že při zakoupení tiskárny získáte 1 kg PLA materiálu zdarma a hlavně, že tato tiskárna má opravdovou CE certifikaci.

Nyní určitě každého zajímá, kolik tato tiskárna stojí. Možná čekáte strašnou sumu, ale i přes výše uvedené jednoznačné inovace a výhody pro uživatele narostla cena stavebnice o pouhé 2 tisíce korun na 18 990 Kč (včetně DPH). S ohledem na inovace se ale nezdá navýšení tak velké.

A BOMBA na závěr. Pokud vlastníte tiskárnu Prusa i3 original, můžete ji jednoduše upgradovat na novou verzi MK2. Za 5 990 Kč (!) získáte balíček pro upgrade, který obsahuje:

  • veškeré tisknuté součástky
  • předsestavenou trysku E3D V6 Full
  • kompletní sadu motorů
  • novou vyhřívanou podložku
  • sondu na automatickou kalibraci
  • spojovací materiál
  • návod na stavbu a upgrade firmware tiskárny

My v redakci se budeme těšit, že nám třeba tiskárnu „updatují“ na nejnovější verzi MK2 🙂

Zdroj: www.prusa3d.cz

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *