Němečtí modeláři: „Ruce pryč od mého hobby!“

V Německu chystá ministerstvo dopravy, pod vedením ministra Alexandera Dobrindta, novelu řádu letecké dopravy (LuftVO – Luftverkehrs Ordnung). Tato novela vyvolala vlnu negativních ohlasů modelářské obce, která vyústila ve vznik petice.

A důvod? Novela chce nově omezovat létání modelů, a to kvůli v dnešní době populárním dronům. Mnozí jistě zaregistrovali v českých médiích zprávy o tom, že drony jsou ideální nástroje teroristů a kdo ví, co ještě mohou způsobovat.
Děje se tak i v Německu, a proto se není čemu divit, že mají politici snahu omezovat pohyb dronů. Bohužel by to ale znamenalo omezení i pro RC modely letadel, protože spadají do stejné kategorie bezpilotních prostředků.

Říkáte si, proč se zabýváme německým problémem? Vzhledem k tomu, že jsme členy Evropské unie, je dost možná pouze otázkou času, kdy se začne stejná věc řešit i u nás.

Jaká jsou hlavní tvrzení pro novelizaci ministra dopravy?

Tvrzení 1 – Letecké modelářství ohrožuje civilní letectví
Reakce – v období od ledna 2015 do února 2016 bylo v Německu hlášeno 12 incidentů. Všechny představují jasné porušení zákona a musí být přísně řešeny. Nicméně je důvod k obavě, že i přes zavedení výškových limitů tito pachatelé stejně nebudou respektovat předpisů a tedy opět porušovat zákon.

Tvrzení 2 – výškový limit 100 metrů je vhodný z bezpečnostních důvodů
Reakce – výšková hranice letu nebude znamenat žádné zvýšení bezpečnosti. Naopak. Například u velkých modelů letadel mají ve větší výšce piloti více času a prostoru reagovat na nepředvídatelné věci.

Tvrzení 3 – Aktuální „boom“ multikoptér, dronů, vyžaduje nové právní předpisy
Reakce – stávající právní předpisy upravují již jasně, co je třeba dodržovat při provozu s multikoptérou. Osobní práva jsou již dostatečně chráněna právními předpisy. Nové předpisy pro provoz modelů letadel a multikoptér pro sport a volný čas jsou proto zbytečné. Současně od začátku ono „boomu“ není zaznamenán nárůst nehod.

Proto němečtí modeláři apelují na ministra dopravy Alexandera Dobrindta, a to formou petice.

Na stránkách www.pro-modellflug.de najdete více informací, vše je v němčině. Proto jsme základní informace přeložili. V dalších sekcích se můžete dočíst o všech chystaných změnách. Co nás trochu zarazilo, tak to je souhlas německé asociace leteckého modelářství (Deutschen Modellflieger Verbands – DMFV) s tím, aby byly všechny bezpilotní prostředky s letovou hmotností nad 500 gramů povinně označeny pro případnou identifikaci držitele. Tato povinnost nyní platí v Německu pro majitele modelů nad 5 kg. Nějak si neumíme představit realizaci této povinnosti, když nad 500 gramů jsou v podstatě všechny modely letadel, třeba i stavěné podle plánků.

Ale to jsou v této fázi detaily, o kterých se bude jistě jednat. Chcete-li podpořit iniciativu německých modelářů s tím, že by to třeba mohl být v budoucnu precedens i pro aktivity českých politiků, níže překládáme znění petice.

„Pane ministře dopravy: Ruce pryč od mého hobby! Petice za přijetí leteckého modelářství

Letecké modelářství v Německu je na pokraji konce. Vzhledem k přibývání zpráv o dálkově řízených multikoptérách, často označovaných jako „drony“, ve veřejných médiích mají být přijaty nové právní předpisy. S dalekosáhlými důsledky, které ohrožují celé tradičně zavedené letecké modelářství v Německu v jeho existenci. A tedy hobby stovky tisíc lidí po celém Německu.

Požadujeme, aby:
Žádáme Alexandera Dobrindta, ministra dopravy, aby zastavil plány na změnu právních předpisů a / nebo legislativní návrhy, které existenčně ohrožují desítky let bezpečně a zodpovědně provozovaného leteckého modelářství v Německu.

Odůvodnění:
Na pozadí údajné bezpečnostní politiky budou v příslušném Spolkovém ministerstvu dopravy a digitální infrastruktury projednány nové právní reformy letecké dopravy v Německu. Již existuje komplexní soubor pravidel, který dostatečně reguluje klasické modely letadel, jakož i využívání „dronů“. V období od ledna 2015 do února 2016 bylo hlášeno pouze 12 incidentů, z nichž všechny byly způsobeny takzvanými „drony“. Tyto události byly jasným porušením zákona podle aktuálně platného práva. A musí být samozřejmě přísně potrestány. Diskutované zavedení maximální letové výšky 100 nebo 150 metrů by těmto incidentům nezabránilo, a to ani v budoucnosti. A dokonce i Evropská agentura pro bezpečnost letectví v nedávném prohlášení potvrdila, že letecké modelářství má velmi dobrou úroveň bezpečnosti a vysoce kvalitní regulační rámec.

Nové předpisy tedy nezpůsobí větší bezpečnost. Ale ohrozí letecké modelářství. Odmítáme proto tento cílený a nepraktický zásah do soukromého života odpovědných občanů.

Žádáme proto politiky a orgány s rozhodovací pravomocí, aby se zde nedělala žádná symbolická politika na hřbetu lidu!

Jménem všech níže podepsaných.

Bonn, 31.3. 2016 (aktivní až do 30.5.2016)“

Petice je dostupná na německém portálu openPetition Deutschland a podepsat ji můžete až do 30. května 2016. Cílem je nasbírat 120 tisíc podpisů, což je nutné kvórum (kvantitativní podmínka pro platnost petice), aby se tím začali politici vážně zabývat. Aktuálně má petice necelých 50 % potřebných podpisů. Následuje odkaz na petici.

Zapojíte se a podepíšete petici? Napište nám do komentářů, vaše názory nás zajímají.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *