Multiplex Profi TX 16 Master Edition: profi vysílač

Multiplex představil svou nejnovější verzi vlajkové lodi v kategorii RC souprav. Jde o Typ Profi TX 16 Master Edition. A jak napovídá číslo 16 v názvu, jde o šestnáctikanálovou RC soupravu, určenou pro náročné uživatele. Tomu odpovídají i například použité materiály, kdy je přední panel proveden v „uhlíkovém“ designu.

a rozšířenými možnostmi programování především pro složitější modely letadel, lodí, pozemní techniky a multikoptér. Špičková šestnáctikanálová počítačová RC souprava navazující na to nejlepší z odkazu vysílačů PROFI mc4000 a ROYAL EVO/PRO. Řadu ROYAL EVO/PRO připomene přehledná struktura programových menu a výklopný grafický displej, který je ovšem mnohem, mnohem větší. PROFI mc 4000 připomene zase takřka neomezená volnost programování a přiřazování nebo posuvné ovladače s nastavitelnou zarážkou umožňující přesně najít klidovou polohu po hmatu.

Vysílač se vyznačuje vysokou přirozenou inteligencí a takřka neomezenými možnostmi programování s volným přiřazením všech ovládacích prvků. Majitelé RC souprav Royal EVO/PRO budou po vstupu do programového menu „jako doma“, protože Profi TX používá stejnou základní strukturu menu a způsoby nastavování – s jednou veledůležitou výjimkou. Zmizel totiž koncept „globálních“ mixů omezující možnosti individuálního přizpůsobování funkcí – jakmile nyní přiřadíte komplexní mix příslušnému kanálu, je zcela nezávislý a můžete jej pro daný model libovolně programovat a upravovat.

Přísně účelovým tvarům vdechl robustní, ale nevtíravou eleganci špičkový průmyslový designér Wolfgang Joensson (mezi jeho zákazníky patří firmy jako Louis Vuitton, Samsung, LG Electronics apod.). Na první pohled upoutá velký grafický LCD displej s úhlopříčkou 5,8 palců (256×64 obrazových bodů). Dalším dominantním prvkem jsou křížové ovladače s duralovými pákami, uložené ve 4 kuličkových ložiscích. Ty je možné pootočit (svislá osa se může odchylovat až o 15°) pro dokonalé přizpůsobení zvláště, pokud dáváte přednost ovládání palci. Hlavice ovladačů jsou samozřejmě výměnné a můžete nainstalovat krátké páky pro palcové ovládání, nebo páky s vestavěným tlačítkem, či 2-/3-polohovým přepínačem. Síla neutralizačních pružin je jednoduše nastavitelná. I mód křížových ovladačů (1-4) můžete libovolně volit.

Přímo pod displejem se nachází malý panel s prosvětlenými návěštími telemetrické výstražné signalizace – příslušná ikona vás upozorní na překročení naprogramovaných limitních stavů napětí, teploty, stavu paliva/nabití akumulátoru atd. Uprostřed čelního panelu vysílače se nachází hlavní vypínač, obklopený kruhovým indikátorem provozních stavů vysílače, pod ním je velký 3D digitální ovladač (kolečko + tlačítko), sloužící pro pohyb v programovém menu a nastavování parametrů. Po obou stranách hlavního vypínače se nacházejí posuvné ovladače, doplněné nastavitelnou zarážkou. Tu můžete zaaretovat v libovolné poloze, vyznačující klidovou pozici posuvného ovladače. Díky tomu po hmatu snadno „šoupák“ vrátíte do výchozí polohy.
Po stranách nad křížovými ovladači se nacházejí otočné ovladače s pákami vyvedenými nad horní panel i na boky, takže jsou snadno dostupné, ať už křížové ovladače držíte palci nebo v „pultovém stylu“ mezi palcem a ukazovákem.

Po obou stranách displeje najdete pole se šesticemi šachet připravených pro instalaci 2-/3-polohových přepínačů, tlačítek, otočných proporcionálních ovladačů nebo otočných digitálních ovladačů (mohou sloužit např. pro dolaďování poměrů mixů za letu). Při spodním okraji čelního panelu se nachází 11 programovacích kláves ve dvou řadách – klávesy horní řady umožňují přímý vstup do jednotlivých hlavních menu programu. Nápadná je absence obvyklého „pendreku“ 2,4 GHz antény. Vysílač totiž používá speciální vestavěnou anténu systému IOAT s vyzařovací charakteristikou optimalizovanou pro řízení RC modelů.

Na horní straně vysílače najdete zásuvku pro sluchátko, nebo pod odsouvací krytkou USB zásuvky, sloužící pro nabíjení vysílačového akumulátoru, aktualizaci firmwaru vysílače, nebo zálohování dat na počítači. Jak bylo zmíněno, vysílač pracuje v pásmu 2,4 GHz, používá FHSS systém s frekvenčním přeskokem Multiplex M-Link. Vysílač nabízí provoz ve dvou režimech s různou přenosovou rychlostí: v režimu Normal s opakovací rychlostí („frame rate“) 21 ms, vhodném pro provoz s analogovými i digitálními servy, nebo v super rychlém režimu „Fast Response“ s opakovací rychlostí 14 ms, který ve spojení s digitálními servy nabídne opravdu bleskurychlou odezvu. Oba režimy vysílání přitom umožňují přenos telemetrie.

Vysílač samozřejmě nabízí všemožná nastavení, „kupu“ programů pro různé modely, bezdrátový režim učitel/žák a další. Pro napájení vysílače slouží vestavěný LiFe akumulátor 4 000 mAh, zajišťující provozní dobu až 25 hodin. Nabíjecí automatika je součástí vysílače, napájí se prostřednictvím USB kabelu. V setu RC soupravy nechybí ani telemetrický přijímač s gyroskopickým stabilizátorem Wingstabi-16-DR PRO M-Link 2,4 GHz. A cena vlajkové lodi od Multiplexu? Je stanovena na 31 490 Kč. Vzhledem k tomu, že jenom sám přijímač vyjde na zhruba 7 tisíc korun, to celkem ujde, nemyslíte?!

Zdroj: www.pelikandaniel.com

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *