Miles M39B: létající exot 1:3,5

Co vede modeláře k tomu, aby si postavili RC model exotického letounu, nevíme, ale jsme za to rádi. Díky těm, kteří se „exota“ rozhodnou postavit je „modelářské nebe“ pestré. Jedním takovým exotickým letadlem je Miles M39B.

Tento letoun, pocházející z dílny Miles Aircraft byl experimentálním letounem kachní koncepce za druhé světové války. Důvodem bylo, aby měl pilot co nejlepší výhled pro přistání na letadlové lodi. M39B byl zkušební „model“, který měl dokázat předpokládané vlastnosti M39. Zmenšen byl na 5/8, tedy měřítko 1:1,6. M39 měla být poháněna třemi proudovými motory, zmenšená M39B byla poháněna dvěma vrtulovými motory de Havilland Gipsy Major IC, každý s výkonem 100 kW. Z důvodů dvou nehod při zkušebních letech, které způsobily škody s nákladnou opravou, byl nakonec projekt letounu M39 Libellula, jak se celým názvem jmenoval, ukončen. Mimochodem, Libellula pochází ze slova Libelluidae, což je rod vážek.

A nyní k modelu. Model v měřítku 1:3,5 (29 %) postavil Steve Rickett, a to za devět měsíců. Další desítky hodin mu zabral finiš modelu. M39B je poháněna dvěma čtyřtaktními motory Saito 36FG, má hmotnost 22,7 kg a rozpětí 3,1 metru. Nutno dodat, že v letu tento exotický stroj vypadá opravdu zajímavě. Nezbývá, než si užít video.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *