MiG-29: sovětská superstíhačka

Mikojan-Gurevič MiG-29 (rusky: МиГ-29, v kódu NATO „Fulcrum“) je dvoumotorový, proudový stíhací letoun k vybojování vzdušné nadvlády. Byl vyvinut v SSSR konstrukční kanceláří Mikojan v 70. letech minulého století. Vznikl jako odpověď na nové americké letouny McDonnell Douglas F-15 Eagle a General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Do služby v sovětském letectvu vstoupil MiG-29 v roce 1982 a ve výzbroji některých letectev na světě slouží dodnes.

O stavbě RC modelu začal před 14 lety uvažovat Harold Dowbekin a začal zvětšovat plastikový model 1:48, až se dostal na finální, desetinásobné, zvětšení a výsledné měřítko RC modelu 1:4,8. Dle dostupných informací jde v současné době o největší RC model MiGu 29tky na světě. Při stavbě byla využita konstrukce z překližky, cypřiše a také pěnová jádra křídel. Vše potažené fólií. Převodové ústrojí je domácí výroby. Nohy podvozku mají plynové vzpěry a jsou ještě podpořeny pružinami.

Před třemi lety se do dokončovacích prací pustil Neil Hyde. Na toho čekalo dokončení povrchové úpravy a vybavení palubní elektronikou. Pohon mají na starost dvě turbíny ATJ 170, které dohromady dávají výkon ve větším poměru, než 1:1 k váze modelu, což se projevuje samozřejmě na letovém projevu.

Tak to bychom měli jeden zahraniční, po „domácku“ vyrobený RC model. Pravdou je, že se stavitelé moc „nepárali“ s maketovostí doplňků – chybí třeba kokpit. I tak je ale let této stíhačky super.

Zabrouzdali jsme i v našich končinách a našli pěkné video dalšího MiGa 29. Tentokrát jde o model v měřítku 1:6, postavený ze stavebnice od CARF-Models. Na pěkné akci Jets Over Czech 2015 předváděl perfektní let a třešničkou na dortu bylo to, že jej na ranvej dovezl RC model Tatry T-138, což navodilo atmosféru studené války.

Nezbývá, než dodat, abyste si vychutnali pěkná videa z letu „pilíře“ sovětské armády. Fulcrum totiž znamená v překladu pilíř.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *