Mi drone: čínský drak útočí

Čínská společnost Xiaomi včera představila nový drone, nesoucí název Mi. Jde o kvadrokoptéru, která chce konkurovat tomu nejlepšímu – Phantomům od DJI. Značka Xiaomi je v našich končinách známa spíše kvůli mobilním telefonům, ale tato společnost toho má „na svědomí“ mnohem více.

Xiaomi je příkladem neuvěřitelně rychlého růstu čínské ekonomiky a jakéhosi „boomu“. Vznikla teprve v roce 2010, o rok později představila svůj první smartphone. Ten nabízel za neuvěřitelnou cenu ten nejlepší hardware na trhu. Dnes má společnost hodnotu 10 miliard amerických dolarů! Za pouhých 6 let! Xiaomi nevyrábí pouze telefony, ale také spotřební elektroniku. Například chytré náramky, routery, powerbanky a podobně. I tak je ale dostupnost jejich produktů na našem trhu velice diskutabilní. A dost možná to bude stejné u nového produktu – Mi dronu.

Na českých serverech vyšlo hodně článků, ale všechny byly všeobecné. My se chceme Mi dronu podívat pořádně na zoubek. Začněme konstrukcí. Mi dron je bílý, vzhledově se moc neliší od konkurence. Tělo je vyrobeno z pouze 1,2 mm silného plastu, díky čemuž je dosažena opravdu nízká hmotnost. Čtveřice ramen, proto kvadrokoptéra, nese střídavé elektromotory, vždy dva s opačným smyslem otáčení. Zajímavé jsou vrtule, kdy každý pár má obrácený smysl stoupání. Páry jsou označeny barevně, jakousi „čepičkou“, a to červeně a šedě. Současně se na vrtuli nachází informace, jakým směrem, zda po směru, nebo proti směru hodinových ručiček, se mají našroubovat na hřídele motoru. Zaujalo nás, že dle tvrzení výrobce stačí lehce vrtuli našroubovat a ona se pak „dotáhne“ sama při zapnutí motoru.
Na první pohled zaujala velice úzká krabice, ve které je Mi dron umístěn. Je to i z toho důvodu, že podvozkové nohy jsou sklopené. Jednoduše je překlopíte do svislé polohy, kde jsou aretovány pantem. K uvolnění dojde pomocí posuvníku. Instalovat také můžete ochranu vrtulí, která má červenou barvu.

A jak je to s vybaveností Mi dronu po stránce navigace? Na palubě nechybí systém GPS, ani GLONASS. Pokud by náhodou došlo k výpadku jedné z těchto technologií, tak má Mi dron zespodu ještě instalován modul s kamerou, která hlídá výšku. Orientace ve vzduchu je realizována pomocí čtyř LED diod. Každá z diod je umístěna v rameni pod motorem. Vzadu se nachází červená, indikující levou stranu, a zelená, která indikuje pravou stranu. Vpředu jsou pak dvě bílé diody. Mi dron nabízí celkem čtyři automatické režimy letu. Prvním je automatický návrat domů (na místo startu) a přistání. Ten se aktivuje červeným posuvným ovladačem na vysílači a je možné jej kdykoliv během letu vypnout a opět dron ovládat. Dále je možné poslat dron na zvolený bod na mapě. Třetí možností je nastavená bodů, tzv. waypointů, dle kterých Mi dron poletí. Poslední automatickou funkcí je nastavení kroužení okolo zvoleného objektu, respektive bodu na mapě. Při této funkci nastavíte výšku a průměr okruhu, ve kterém se bude Mi dron pohybovat s tím, že kamera bude pořád sledovat ono místo, bez ohledu na pozici dronu.

Samostatnou kapitolou je ovladač. Jde o pěkně vypadající bílý pákový vysílač se dvěma anténami. Červené tlačítko pro aktivaci režimu „návrat domů“ jsme již zmínili. Na přední straně vysílače se ještě nachází, kromě pák ovládání, dvě tlačítka. První je pro zapnutí vysílače. Ani Xiaomi nezapomnělo na bezpečností pojistku proti nechtěnému zapnutí/vypnutí. A tedy jak vysílač, tak i dron se zapínají tak, že musíte stisknout tlačítko jednou krátce a hned na to dlouze. Druhé tlačítko slouží pro automatický vzlet, kdy Mi dron nastoupá do výšky 4 metry, nebo pro automatické přistání.
V horních rozích z boku jsou ve vysílači rollery, které slouží k ovládání kamery – nahoru/dolů a vpravo/vlevo. Při aktivovaném automatické režimu sledování bodů na mapě tak můžete ovládat pouze kameru a sledovat živý přenos v rozlišení HD (720p) na svém mobilním telefonu. Kam jej umístit? Velice vtipně je vyřešen držák, integrovaný přímo ve vysílači. Stačí jej shora vysunout, kdy první díl se „zasekne“ a druhý je výsuvný s pružinou. Můžete velice jednoduše, skoro jednou rukou, umístit svůj smartphone. O přesném maximálním rozměru se nehovoří, zatím, ale na jednom videu byl upevněn telefon s úhlopříčkou 6,44 palce.
Zespodu vysílače jsou ještě dvě tlačítka. Jedno aktivuje kameru a druhé aktivuje fotoaparát. Současně má každé tlačítko jiný povrch, abyste se „nepřemáčkli“. Dle sdělení výrobce můžete svůj Mi dron ovládat až na vzdálenost 2 kilometrů a natáčet tak úchvatné pohledy z ptačí perspektivy. Pokud dojde ke ztrátě signálu, Mi dron se automaticky bude vracet na místo startu. Zajímavostí také je funkce, kdy software automaticky kalkuluje zbývající energii akumulátoru, potřebnou pro návrat, a pokud je energie nízká, upozorní na to na displeji telefonu. Zajímavá funkce.
Pohonný akumulátor, pocházející od LG/Grepow, má napětí 17,4 V a kapacitu 5 100 mAh. Nevíme ale, o jaký typ jde, zda Li-pol, Li-Ion, nebo jiný. Nabíjení je velice jednoduché přes dvoukolíkový adaptér, který se zasune do zdířek. Ty jsou umístěny jak na pravé, tak i na levé straně akumulátoru. Proč, to nevíme, ale je to tak. S tímto akumulátorem je udávaná doba letu až 27 minut, což je parádní hodnota.

A konečně se dostáváme ke kameře. Je umístěna na gimbalu a gumových měších. Instalace na koptéru je velice jednoduchá, v podstatě se jenom „zacvakne“ na dané místo. Gimbal stabilizuje kameru ve všech třech osách, a to díky třem motorům. Dokáže stabilizovat až 2000 vibrací za vteřinu (?!) s přesností +/- 0,02 vteřiny. Celý komplet váží pouhých 140 gramů. Mi drone bude nabízen se dvěma typy kamer. Hlavní zájem bude asi o verzi se 4K kamerou, která má 12,4 Mpx snímač. Kromě 4K videa s 30 snímky za vteřinu (případně FHD se 100 fps) dokáže také fotit v RAW formátu s rozlišením 3840×2160 px. Druhou kamerou pak bude Full HD snímač Sony CMOS s 16 megapixely a schopností pořizovat FHD video se 60 fps. V obou případech pak můžete počítat se širokoúhlým záběrem 104°.

Výše uvedené parametry vypadají velice lákavě, ale možná si nyní kladete otázku, proč by to mělo konkurovat DJI a jiným zavedeným značkám? Kvůli ceně samozřejmě. Xiaomi si Mi dron se 4K kamerou cení na 2 999 juanů, verzi s FHD kamerou pak na 2 499 juanů. V přímém přepočtu to znamená zhruba 11 000 Kč, respektive 9 200 Kč. O těchto cenách si ale můžeme nechat jenom tak zdát. I kdyby se nějakým zázrakem stalo, že se Mi dron v dohledné době objeví v ČR, počítejte s cenami o 20-30 % vyššími (DPH, doprava atd.). Bereme to v porovnání cen mobilních telefonů v juanech a následně jejich prodejních cen u nás. I tak by ale cena cca 13-15 tisíc za Mi dron se 4K kamerou byla bezkonkurenční. Nejlevnější DJI Phantom 3 se 4K kamerou stojí okolo 25 tisíc, Yuneec Typhoon Q500, také se 4K kamerou, okolo 22 tisíc.

A co tedy dostupnost? Xiaomi se rozhodlo, že verzi se 4K kamerou nejdříve dostanou „testeři“, a to koncem července. „Obyčejný“ zákazník si tedy opravdu počká. Verzi s FHD kamerou je možné od včerejška pořídit pouze přes crowdfundingovou kampaň (hromadné financování). Bylo nastaveno, že musí mít zájem minimálně 500 lidí, nyní je tam již více než 3 tisíce zájemců. Vybralo se tak téměř 7,5 milionu juanů za jeden den od spuštění! Pro vaši představu jde o cca 27,7 milionu korun. První zásilky se očekávají okolo 7. července.

Tak uvidíme, zda se někdy Mi dron objeví v České republice. Pokud ano, pak za kolik a nakolik to bude konkurenceschopné. Papírově Mi dron zaujal, cenou by mohl také. Ovšem případné průtahy s dodávkami dávají prostor konkurenci pro „přizpůsobení se“. Pravdou je, že na trhu s mobilními telefony Xiaomi během 5 let udělalo obrovský skok. V roce 2014 bylo Xiaomi například třetím největším výrobcem mobilních telefonů, hned za Samsungem a Applem. Zda se mu podaří podobný „kousek“ i s Mi dronem, na to si budeme muset počkat.

Zdroj: Xiaomi

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *