Jak si chytit drona?

Další příspěvek, který se věnuje „nebezpečnosti“ dronů, je o tom, jak takového nebezpečného drona chytit. Chcete-li „sundat“ z nebe. Video pochází od Freeze HD, YouTube kanálu, který sleduje více než milion lidí, a my jej našli na Facebookovém profilu firmy Astra.

O čem následující video je? Jsou v něm popsány čtyři „techniky“, jak narušitele vzdušného prostoru, onen dron, vyřadit z provozu. Tvůrci v popisku uvádějí, že jde o čtyři bláznivé nápady, nicméně nám přijdou první tři celkem dobré a i použitelné.

První technikou je použití „pušky“ Battle Drone Defender, která má dosah až 400 metrů. Zaměříte „poletuchu“ a začnete ji signálem pušky vlastně navádět, přitahovat, až na místo, kde chcete, aby přistála. Otázkou u této technologie je, jak to bude fungovat třeba při horších povětrnostních podmínkách.

Druhá technika je podobná, respektive jde opět o pušku Sky Wall 100. Tentokrát je ovšem z pušky vystřelován projektil, nesoucí v sobě síť. Ta se po výstřelu rozvine a „ovine“ dron. Následně se rozvine padák a snese dron na zem. Zde je otázkou přesnost. Na videu totiž dron „stojí“, kdyby letěl nějakou rychlostí, pak by nás zajímalo, zda jej střelec stihne. A když si vezmeme tu skutečnost, že moderní drony umí letět i třeba přes 100 km/h. Sky Wall sice obsahuje zaměřovací systém, který si narušitele označí a následně vystřelí střelu. Tedy bychom se mohli domnívat, že je střela naváděna. Nicméně hned na to následuje informace, že je „puška“ v případě minutí cíle velice rychle nabitá pro další výstřel. Vše tedy asi nebude 100 %.

Třetí technika není nic závratného. Již 16. Prosince 2015 jsme na náš Facebookový profil dávali video z Japonska, kde tedy měli drona, nesoucího pod sebou již rozvinutou síť k lapení narušitele.
V případě řešení s názvem Excipio Net Drone jde o něco podobného. I zde to znamená, že jakmile je spatřen dron, musí vzlétnout dron jiný, který ho dožene a v tu správnou chvíli vystřelí síť.
Problém spatřujeme v tom, že je nutné, aby Excipio vzlétl velice rychle, aby stačil narušitele dohonit. Současně nejde o moc šetrné řešení, protože jakmile je dron lapen do sítě, padá volným pádem k zemi. A pokud by to bylo nad obydlenou oblastí… To, že se nebezpečný stroj rozbije, to už se řešit nemusí, neměl tam co dělat, že?!

Čtvrtá technika nadchne milovníky přírody a predátorů. Ale po stránce realizace nám přijde opravdu „ujetá“. Jde o výcvik orlů bělohlavých k chytání dronů. Pravda, dravci jsou standardně „nasazováni“ na plašení ptactva na letištích, tak proč je nenaučit novým kouskům. Ale pokud si dobře prohlédnete video, tak zjistíte, že ve chvíli, kdy orel chytne dron, přestanou se mu točit vrtule – jistě zásah pilota. Ve skutečnosti by asi takovou ohleduplnost orel čekat nemohl, a pokud nebude mít nějaké ochranné návleky, což na videu nemá, dostane pěkně „přes prsty“. V tom lepším případě, protože vrtule se točí takovou rychlostí, že ho může nejen vážně zranit, ale možná i useknout končetinu. Závěrem ještě konstatování, že pokud by takové řešení bylo uskutečněno, viník může počítat s tím, že dron bude vážně poškozen.

Co říci závěrem? Všechna řešení jsou zajímavá, ale hlavně, vyvolaná mediální „masáží“, že drony jsou teroristické zbraně. Ano, mohou být, ale pouze v rukou teroristů, nikoliv v rukou modelářů, filmařů, či fotografů. Ti by si samozřejmě měli dávat pozor na to, kde létají.
Mimochodem, z této mediální masáže vznikají snahy politiků o novely zákonů, které by omezovaly nejen pohyb dronů, což proč ne, ale současně i modelářů. Více jsme o tom psali v článku „Němečtí modeláři: ruce pryč od mého hobby!

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *