Ford Trimotor: třímotorový krasavec

V Model Hobby magazínu 05/2016 jsme v rámci rubriky „Přelety“ psali o pokusech zdolání severního a jižního pólu letounem. Jedním z letounů, které byly při pokusech, některých tragických, použity, byl Ford Trimotor.

Tento letoun si pro svou expedici zvolil dobrodruh a cestovatel Richard Evelyn Byrd. Posádku tvořili pilot Bernt Balchen, navigátor a kopilot Harold June, radiotelegrafista Ashley McKingsley a pochopitelně velitel výpravy a také pilot Richard E. Byrd. Start k dobytí jižní točny se uskutečnil ze základny Little America 28. listopadu 1929 v 15:29. Těžce naložený stroj přelétl pohoří královny Maud a ve výšce 600 metrů nad terénem doletěl Ford Trimotor k cíli, přičemž posádka shodila americkou vlajku. Zpáteční cesta byla ukončena 29. listopadu 1929 v 10:10 opět u základny Little America.

A proč se o tom zmiňujeme? Protože německý modelář Joachim Damrath postavil opravdu nádhernou obří maketu tohoto stroje s rozpětím 3,95 metrů a délkou 2,55 metru. Hmotnost se mu podařilo udržet okolo 24 kg. Za detailně zpracovanými maketami hvězdicových motorů se skrývají motory Zenoah. Pod křídly jsou motory o obsahu 20 ccm a centrální motor má obsah 26 ccm. Vy se nyní můžete pokochat letem tohoto krasavce.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *