FireFLY6: technologický kříženec

V Model Hobby magazínu jsme testovali konvertoplán Dynavert od Hobbica. Ten jako jeden z mála modelů na trhu nabízí možnost vertikálního startu a horizontálního letu. Nyní se objevila další „poletucha“, která nabízí podobné vlastnosti, ale v jiném kabátu a s jiným určením.

FireFLY6 je hybridem mezi koptérou a letadlem. O pohon se stará celkem šest motoru, které jsou spojeny v protiběžné dvojice. Oproti Dynavertu, kde se překlápělo celé křídlo, se zde překlápí pouze rotory, konkrétně pouze přední čtveřice. Při horizontálním letu je zadní dvojice rotorů vypnuta. Konstrukce letounu je z pěnového materiálu, vyztuženého uhlíkovými výztuhami, pouze centrální rám je ze dřeva. Systém překlápění rotorů je realizován v podstatě jednoduše. Rotory jsou osazeny na trubce, kterou otáčí řetězový převod.

„Hlavou“ modelu je samozřejmě elektronika, která se stará o všechny nezbytnosti, aby byl model schopen plynulého přechodu vertikální/horizontální let, a nese název Bridge (Most). FireFLY6 může být vybaven i GPS modulem, díky kterému můžete následně předem „diktovat“ body letu a letoun se tak stane naprosto autonomním zařízením. Vhodné například v zemědělství. Nicméně je možné tento stroj využívat také jako FPV dron, hobby letadlo, nebo pro snímkování.

V nabídce jsou dvě verze, lišící se výbavou – PRO a DIY (Do It Yourself – udělej si sám). Nejde o žádnou levnou záležitost, nicméně za své peníze obdržíte ojedinělý stroj s mnohostranným využitím. FireFLY6 nabízí 15-30 minut letu, dle stylu, s cestovní rychlostí 54-64 km/h a maximální rychlostí 104 km/h.

Specifikace
Rozpětí: 1 524 mm
Délka: 950 mm
Hmotnost: 2,7-3,4 kg
Nosnost: 700 g
Cena DIY: $ 799 (cca 19 700 Kč)
Cena PRO: $ 5 999 (cca 147 600 Kč)

Zdroj: www.birdseyeview.aero

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *