Dornier Do-X: 12ti vrtulová maketa

Je tu pátek a před námi možná i pěkný víkend. Pravdou je, že poslední dobou se některé předpovědi nedají brát vážně a současně záleží na lokalitě v České republice. Když je hezké počasí, láká to k vodě. U vody je možné dělat mnoho věcí, třeba například létat s hydroplány a amfibiemi. Jedním z krásných hydroplánů je Dornier Do-X.

Když byl tento německý letoun v roce 1929 představen, šlo o největší „těžkotonážní“ létající člun na světě. Považte sami: rozpětí 48 metrů, prázdná hmotnost 28 tun, vzletová hmotnost 56 tun, pohon dvanácti dvanáctiválcovými vodou chlazenými motory Curtiss Conqueror, každý o výkonu 455 kW (610 k). Tento stroj byl schopný přepravit až 100 pasažérů na vzdálenost 1 700 km cestovní rychlostí 175 km/h. Pořád se bavíme o roku 1929! Když to porovnáme například s Boeingem 314 Clipper, který ale vznikl až o 9 let později, tak ten měl rozpětí 46 metrů, prázdnou hmotnost 22 tun a vzletovou hmotnost 38 tun. Plánek na stavbu RC funkční polomakety letounu Boeing 314 Clipper najdete i v našem e-shopu.

Ale vraťme se k Dornieru. Německý modelář, Michael Bräuer, se rozhodl postavit maketu letounu v měřítku 1:10. A tak nepřekvapí, že rozpětí modelu je přesně 4,8 metru. Vzletová hmotnost modelu je pořádných 60 kilogramů! O to, aby se model dostal do vzduchu, se stará celkem 12 čtyřtaktních motorů OS FS62V, každý o obsahu 10 ccm a výkonu cca 1,1 koňské síly. Motory „rozpohybují“ model k rychlosti až 95 km/h! O precizním zpracování makety nemá smysl mluvit, to je vidět na videu a fotografiích. Michael prý stavil Dornier Do-X rok. Na kolik ho model vyšel, to nevíme. Ale víme, že jenom motory ho nejspíš vyšly zhruba na 80 tisíc korun.

Vychutnejte si záběry z majestátního letu zajímavého letounu Dornier Do-X a užívejte léta. Klidně i u vody se svým RC modelem.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *