Cadet Pro: z gruntu nové RC soupravy

Novinka v nabídce firmy Daniel Pelikán potěší začínající, nejen, letecké modeláře. Jde o dvě nové RC soupravy Cadet Pro, a to ve čtyř-, nebo šestikanálovém provedení. Obě soupravy pracují s protokolem FHSS na pásmu 2,4 GHz, a to ve verzi V4, který zajišťuje větší dosah (800 m na zemi) při nižším proudovém odběru. Rekonstrukce vysílače vynucená potřebou vyhovět novým a připravovaným evropským normám zároveň dala možnost doplnit řadu užitečných funkcí.

Co je tedy u RC souprav Cadet Pro nového? Zcela nové jsou digitální trimy se zvukovou signalizací jednotlivých kroků, středu (dvojité pípnutí) a koncových poloh (nepřetržitý tón). U Cadet 6 Pro ještě samozřejmě 5. a 6. kanál, ovládané dvoupolohovým resp. třípolohovým přepínačem, které určitě využijete třeba pro klapky, světla, pumovnice, vlečné háčky nebo jiné užitečné pomocné funkce. Křížové ovladače mají nové páky s hliníkovými hlavicemi, jejichž délku můžete nastavit v rozmezí cca 25-35 mm. To je neocenitelné pro dokonalé přizpůsobení vašim rukám. Maximální délku využijete především při provozování vysílače v pultu (můžete například použít pult pro vysílač Hitec Optic 6). Na vysílačích již nenajdete dříve obvyklé mechanické přepínače smyslu výchylek serv a třípolohový přepínač mixu pro motýlkové ocasní plochy a samokřídla (delty). Tyto funkce samozřejmě nechybí, ale „dostanete se“ k nim s pomocí digitálních trimů. Je to jednoduché – páčku trimu kanálu, ve kterém chcete změnit smysl výchylky serva, prostě stisknete a podržíte doprava (křidélka, směrovka) nebo nahoru (výškovka, plyn) a vysílač zapnete – to je vše. Podobně se vypínají nebo zapínají mixy pro samokřídla nebo motýlkový ocas – v tomto případě současně stisknete nahoru trimy výškovky i plynu a vysílač zapnete. Zapnutí mixu signalizuje zelená LED – pokud svítí nepřetržitě, je mix vypnutý, pokud bliká, je zapnutý.

Zcela novou funkcí jsou dvojí výchylky, přepínatelné pomocí páčkového přepínače D/R vpravo (vysílač v Módu 1) nebo vlevo (vysílač v Módu 2) nahoře. Díky tomu můžete přepínat mezi plnou výchylkou a zmenšenou výchylkou, kterou pro kanály 1 a 2 (křidélka a výškovka) lze nastavit pomocí otočných trimů ATV-D/R v rozmezí cca 30-100 %. Pro napájení si vysílače vystačí se čtyřmi tužkovými alkalickými bateriemi nebo NiMH akumulátory, které díky nižšímu odběru vysílačů vydrží déle. Akumulátory je možno nabíjet bez vyjmutí z vysílače prostřednictvím vestavěného nabíjecího konektoru. Pro nabíjení můžete použít kompaktní síťový nabíječ Hitec CG-S32 nebo jiný vhodný nabíječ. Obě verze, jak čtyřkanálová, tak i šestikanálová, obsahují v balení šestikanálový přijímač RX-602 V4, který je menší a lehčí než starší verze a umožňuje nastavit nouzové výchylky fail-safe pro případ silného rušení nebo úplné ztráty signálu z vysílače. Sestava s tímto přijímačem hmotností a dosahem vyhovuje pro slow- a park-flyery, běžné elektrolety a větroně, lodě, auta a jinou „povrchovou“ techniku.

Ale pozor! Vysílače Cadet 4 Pro a Cadet 6 Pro nejsou kompatibilní s 2,4 GHz přijímači se dvěma anténami (protokol V1 a V2) ani s přijímači s jednou anténou protokolu V3, dříve dodávanými v RC setech firmy Daniel Pelikán, nebo prodávanými zvlášť. Stejně tak nové přijímače RX-602 V4 (s jednoduchou anténou) nejsou kompatibilní se staršími provedeními vysílačů Cadet s protokoly V1, V2 a V3.

Obě soupravy jsou určeny pro rekreační modeláře všech odborností a jsou ideální pro začátečníky, kteří nechtějí ze začátku investovat hodně peněz do RC souprav vyšších kategorií. Proto jistě potěší nastavené ceny vysílačů. Za čtyřkanálový Cadet 4 Pro zaplatíte 1 290 Kč a za šestikanálový Cadet 6 Pro pak 1 490 Kč.

Zdroj: www.pelikandaniel.com

Uložit záložku trvalý odkaz.

2 Comments

  1. jaká je výdrž vysílače a např. latence spojení při vypnutí a zapnutí signálu to už né, opsat návod to ale jo. a co na to turnigy a tleskač?

    • Milý Mirku, děkujeme za komentář. Ale asi jste si s ohledem na použité Turnigy, či Tleskače, spletl server?! Odběr vysílače je 140 mA při 5 V. Určitě si tedy dokážete spočítat výdrž dle toho, jaké akumulátory a s jakou kapacitou použijete. Co se týká latence, tak tu bohužel nevíme, i tak ale nechápeme, k čemu tuto informaci u začátečnické a rekreační RC soupravy potřebujete? Pokud se vyznáte a jsou pro Vás tyto údaje zásadní, tak jistě použijete nějakou high-end soupravu. A závěrem bychom Vás rádi informovali, že tento příspěvek není testem, nýbrž informací pro naše čtenáře o novém produktu na trhu. Testy děláme do našeho Model Hobby magazínu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *