Brassfill: čekali jsme více

Jak jsme slíbili, tak přinášíme naši zkušenost s materiálem Brassfill od společnosti colorFabb. Tento filament pro 3D tiskárny má příměs mosazi, výsledkem by měl být dokonalý lesk tištěného objektu.

Ale jak na to? My se řídili stručnými pokyny na stránkách výrobce. Tam je napsáno, že se má nejdříve použít brusný papír o zrnitosti 120-180, my použili 160. Tím se odstraní ta „ošklivá“ vrstva materiálu, řekněme odrolí.
Dále se má pokračovat šmirglem zrnitosti 240-320, my použili 240. Tím by se měla odstranit „vrstva“, o které ovšem není nikde zmínka, jak má být například tlustá a podobně.
Jemné dobroušení by mělo být realizováno brusnými papíry s číslem vyšším 600, my použili právě onu „šestistovku“.

Jakmile je hotovo, je doporučeno použít ještě leštidlo na mosaz, čímž bychom měli dosáhnout toho, co je vidět různě po internetu.

No jo, ale ono se tak nestalo. Ještě by bylo dobré říct, že jsme si pro jistotu vytiskli jiný objekt, než byl ten prezentovaný v MHM 05/2016. Ta trofej by se velice obtížně leštila, a to díky různým záhybům. Proto jsme si vytiskli jednu z nejjednodušších věcí – „placku“ Batmana. Trochu jsme zvýšili její výšku, abychom ji v ruce nezlomili, až budeme „tlačit na pilu“.

Pravda, oproti zkoušenému broušení a leštění na trofeji jsme na Batmanově logu dosáhli lepších výsledků, ale opravdu ne takových, jaké jsme očekávali. Zajímavé také je, což můžete porovnat na fotografiích, že lepší je to na té straně, kterou bylo logo přilepeno k vyhřívané podložce.

„Základ“ lesku tam je, ovšem plocha není „jednolitá“, stále tam prosvítají matné části plastu. A to jsme postupovali dle instrukcí výrobce. Zajímavé je, že tolik informací, jak upravit tento materiál do lesku, na internetu nenajdete, ani moc videí. Takže je to asi vše o nějakém tom „zkus a uvidíš“.

Možná jsme použili špatné leštidlo?! Asi by bylo vhodnější leštidlo s nějakým abrasivem, ale to se nám nepodařilo rychle sehnat. Byli jsme rádi za leštidlo z Obi, které tam dokonce bylo poslední!

Shrnuto a podtrženo. Tento materiál je velice drahý, jak jsme psali v článku, více než 4x oproti klasickému PLA, nebo ABS. Pokud by se podařilo „vychytat“ techniku leštění, pak by asi měl opodstatnění v případech tisku drobných detailů pro naše modely. Ale v současnosti na internetu spíše kolují „promo“ objekty, které jsou k ničemu. Jen na ukázku, asi jako jsme to dělali my. Dle sdělení Prusa Research jsou lepší výsledky s filamenty s příměsí mědi a bronzu (Copperfill a Bronzefill). To je zajímavé, neboť jsou levnější, než námi testovaný mosazný filament.

A co Vy, tiskli jste také filamentem s příměsemi kovu? Ať už mosazi, bronzu, či mědi? Pokud ano, jaký je váš výsledek? Podělte se s námi.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *