Bigaole: stabilizujte, nejen letadla

Novinkou v nabídce firmy Daniel Pelikán jsou elektronické stabilizace značky BG (Bigaole), a to v několika úrovních a specifikacích. Ceny jsou velice zajímavé, pojďme se tedy podívat, co v nabídce najdeme, pro co je to určené a kolik to stojí.

PRO „AUŤÁKY“
V dnešní době je už naprosto normální „stabilizovat“ RC modely aut. A tedy jedna z nabízených stabilizací, a také jediná, je pro RC auta. Jmenuje se Gyro GY350 a jde o miniaturní Heading-hold gyro pro stabilizaci jízdy smykem driftovacích RC aut. Zařízení je malé (20 x 20 x 9 mm) a lehké (6 g), a zapojuje se mezi přijímač a servo řízení. Otočným přepínačem lze volit smysl reakce gyra a trimrem nastavovat jeho zisk. Provozní stavy gyra jsou signalizovány LED indikátorem. Cena pomocníka pro RC modely aut je zajímavých 789 Kč.

DVOUOSÝ ZÁKLAD PRO LETADLA
Nejlevnější stabilizací v nabídce je ta pro letadla. Jde o dvouosou stabilizaci BGL-2G-A. Tento miniaturní gyroskopický stabilizátor je vhodný pro modely letadel s klasickými nosnými plochami i samokřídla (delty). Při správném nastavení umožňuje zvýšit stabilitu a obratnost modelu a učinit jej méně závislým na vlivech okolního prostředí. BGL-2G-A je malý (28 x 20 x 5 mm) a velmi lehký (6 g), snadno jej unesou i celkem malé parkflyery, výborný je pro rekreační větroně a motorové modely s elektrickým pohonem. Díky vysoké maximální úhlové rychlosti až 800°/s je vhodný i pro akrobatické a 3D modely. Pomocí přepínače provozních režimů můžete volit „zvláště hodný“ režim pro začátečníky nebo režim pro pokročilé piloty vhodný pro létání s akrobatickými modely. Vestavěný mix pro samokřídla (delty) umožňuje ovládat tento typ modelu i tou nejobyčejnější RC soupravou, která nemá žádné mixy. Zapojuje se mezi přijímač a servo křidélek a výškovky. Sadou čtyř DIP přepínačů můžete zvolit typ modelu (normální/samokřídlo), provozní režim (začátečník/pokročilý) a smysl reakce gyra v osách křidélek a výškovky. Dvěma otočnými trimry lze nastavovat zisk gyra pro optimální nastavení stabilizace nezávisle pro obě osy. Provozní stavy gyra jsou signalizovány LED indikátorem. Cena je stanovena na přijatelných 689 Kč.

TŘI OSY, DVA REŽIMY
Co si budeme povídat, když už stabilizovat, tak rovnou ve třech osách, že?! Pro tyto účely najdeme v nabídce tříosý gyroskopický stabilizátor BGL-3G-A s dvourežimovým heading-hold gyrem pro stabilizaci modelů letadel s klasickými nosnými plochami, samokřídla (delty) i s motýlkovými ocasními plochami, s pohonem elektromotorem i spalovacím motorem. I toto zařízení je malé (36 x 28 x 6 mm) a lehké (15 g), navíc je umístěné v odolné kovové skřínce, zajišťující také odstínění případného elektromagnetického rušení. Maximální úhlová rychlost až 800°/s jej předurčuje k použití i pro akrobatické a 3D modely. Vestavěné mixy pro samokřídla (delty) a modely s motýlkovými ocasními plochami umožňují ovládat tyto typy modelů i tou nejobyčejnější RC soupravou, která nemá žádné mixy. BGL-3G-A podporuje ovládání křidélek prostřednictvím 2 serv zapojených do 2 kanálů přijímače. Zapojuje se dodávanou sadou propojovacích kabelů mezi přijímač a serva křidélek (1 nebo 2), výškovky a směrovky, sadou tří DIP přepínačů můžete zvolit typ modelu (normální/samokřídlo/motýlkový ocas) a spustit kalibrační/nastavovací režim, v němž se také nastavuje smysl reakce gyra pro jednotlivé osy. Třemi otočnými trimry lze nastavovat zisk gyra pro optimální nastavení stabilizace nezávisle pro všechny tři osy. Dodatečný vstup SW umožňuje na dálku přepínat tři provozní režimy gyra pomocí třípolohového přepínače na vysílači:
– Gyro vypnuto = gyroskopická stabilizace je vypnuta, model letí tak, jak jej řídíte
– Režim Normal = gyro tlumí „nežádoucí odchylky“ vydáním povelu kormidlu příslušné osy v opačném smyslu, gyro působí pouze po dobu trvání „nežádoucí odchylky“
– Režim AVCS (heading-hold) = gyro eliminuje „nežádoucí odchylky“ vydáváním povelů kormidlu příslušné osy v opačném smyslu tak dlouho, až se model vrátí do původního kursu, v jakém letěl před „nežádoucí odchylkou“
Provozní stavy gyra jsou signalizovány LED indikátorem. A cena této tříosé stabilizace? Ta je stanovena na 1 190 Kč.

ŠEST OS JE ŠEST OS
Pokud někomu nestačí stabilizace okolo 3 os, pak ho určitě zaujme tato šestiosá stabilizace, která nese název BGL-6G-B. Specifikace jsou velice podobné těm u tříosé stabilizace, ale díky reagování na více vněmů je samozřejmě citlivější a vhodnější i pro věští modely. Ovšem s ohledem na stále malé rozměry (38 x 23 x 9,5 mm) a nízkou hmotnost (5,5 g) jej můžete instalovat i do modelů malých. Cena této šestiosé stabilizace je 1 240 Kč.
Upgradem této stabilizace, dalo by se říct, je typ BGL-6G-AP. Tato stabilizace navíc přidává GPS přijímač, díky kterému se může vaše „poletucha“ vrátit na místo vzletu. To jistě ocení nejen začátečníci, ale také zkušení piloti. Cena o trochu poskočila, ale stále to není nic závratné. Dovozce, firma Daniel Pelikán, si tuto stabilizaci cení na 2 190 Kč.

Pro všechny výše zmíněné stabilizace platí, že jsou schopné pracovat s jakoukoliv RC soupravou s analogovými i digitálními servy se standardním neutrálem 1,5 ms.

Zdroj: www.pelikandaniel.com

Uložit záložku trvalý odkaz.

2 Comments

  1. Lze použít 2-osý stabilizátor pro letadla k řízení větroně ovládaného směrovkou(!) a výškovkou?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *