Big Delta: 3D tiskárna domů?! (aktualizováno)

AKTUALIZOVÁNO 15. 8. 2016:
Z ničeho nic nám do redakce dorazily přímo od společnosti WASP fotografie z tisku Big Deltou. Proto s potěšením přidáváme tyto fotografie i pro naše čtenáře, protože u původních obrázků se jednalo spíše o vizualizace. A na těchto je vidět, že se pilně testuje a „tiskne“.

PŮVODNÍ ČLÁNEK Z 7. 7. 2016:
Společnost WASP je výrobcem specifických 3D tiskáren, a to různých velikostí a pro různé aplikace. Posledním počinem této společnosti je projekt 3D tiskárny o výšce 12 metrů, která by mohla způsobit revoluci ve výstavbě domů. Jejím cílem je rychlý tisk/stavba domů z přírodních surovin, jakými jsou třeba jíl a bláto.

Šestiboké lešení slouží jako podpěra ohromného extruderu s chytrou otáčivou tryskou. Ta míchá a zároveň vytlačuje tisknutelný materiál a dokáže tak budovat stavby vrstvu po vrstvě. Principiálně jde o stejnou techniku, jakou používají samičky vosy hrnčířky, které pro své potomstvo stavějí z bláta hnízda ve tvaru hliněné nádobky.
Zajímavé je, že Big Delta chce být flexibilní 3D tiskárnou, s níž společnost WASP bude moci stavět domy z nejrůznějších materiálů. Tiskárna se sama nabíjí prostřednictvím několika zabudovaných solárních panelů, takže je zcela nezávislá.

Značná pozornost byla věnována i logistice, aby se celá obrovská 3D tiskárna dala snadno demontovat, a aby bylo možné ji kamkoli dopravit – jediná pohyblivá součástka je extruder. Zní to neuvěřitelně, ale stroj zvládnou demontovat tři lidé během dvou hodin.
Ve světě, kde populace přibývá exponenciální řadou, bude poptávka po bydlení stále narůstat. Big Delta a 3D tisk mohou nabídnout domy za nízkou cenu, postavené za použití udržitelných materiálů z místních zdrojů.

Na videu níže je zmenšený prototyp, ukazující funkci „tiskové trysky“. Z našeho pohledu věc zajímavá, ale i celkem pomalá. Bude záležet na tom, jakou výslednou rychlostí bude ona Big Delta stavební materiál nanášet. Pokud to bude pomalé jako na videu, je otázkou, zda není rychlejší „člověk“. Ale určitě jde o zajímavou věc, o které je dobré vědět.

Zdroj: iq.intel.cz, www.wasproject.it

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *