Aplikace MAIA: vaše letová asistentka

Propojování chytrých zařízení s RC modely je věc již běžná. Můžete například získávat telemetrická data na displej svého smartphonu, či tabletu, můžete ovládat kameru na svém RC modelu a určitě bychom zde mohli vyjmenovat mnoho dalších využití.

Nyní se ale chceme věnovat aplikaci MAIA, která pochází od českých vývojářů. Tato aplikace je letovým asistentem pro majitele RC modelů, dronů a dokonce i skutečných pilotovaných letounů. Aplikace je dostupná v obchodu Google Play zdarma. Aplikace bude dostupná i pro zařízení s operačním systémem iOS, a to do konce letošního dubna. Pro zařízení s operačním systémem Windows se zatím s aplikací nepočítá.

A k čemu MAIA slouží? Citujeme popis z obchodu Google Play: „MAIA umožňuje zvýšit profesionální úroveň vašeho UAV provozu nebo zábavnou formou přiblíží váš koníček bezpečnostním standardům běžným v klasickém letectví. MAIA vám pomůže se správou vašich dronů a baterií, s vedením letového deníku, bude vás upozorňovat na omezení ve vzdušném prostoru včetně aktivit ostatních pilotů a modelářů a informovat o novinkách v legislativě UAS. Pomocí aplikace MAIA můžete snadno sdílet detaily vašeho úspěšného letu na sociálních sítích. MAIA je o informovanosti, bezpečnosti, systematičnosti a zábavě s drony.“

Tolik popis aplikace. My si ji stáhli do svého mobilního telefonu. Při spuštění Vás aplikace požádá o přihlášení. Buď si vytvoříte vlastní účet, nebo se přihlásíte pomocí svého účtu na Facebooku. Po přihlášení se zobrazí základní mapa, kde jsou vidět letové zóny.
V levé nabídce menu (vysunutím zleva) se zobrazí informace o Vás, vaše úroveň, počet letů a doba trvání letů.
Pod tímto se nachází nabídka menu:
– Mapa
– Letový deník
– Stroje
– Baterie
– Odkazy

Začneme od konce. Po kliknutí na Odkazy se dostanete do zjednodušené nabídky, kde si můžete přečíst stručné znění doplňku X. V nabídce Užitečných odkazů je toho již více, zvláště informace o legislativě.

U položky Baterie si nastavíte pohonnou baterii zadáním jejích údajů a přiřazení ke konkrétnímu stroji.

Zadávání strojů je celkem jednoduché a přehledné. Je požadován název stroje, výrobce, registrační číslo (máte-li jej), maximální doba letu v minutách.
Následuje nastavení typu stroje. V nabídce jsou tři typy: bezpilotní stroj, RC model a pilotovaný stroj. Bezpilotní stroj je pak ještě kategorizován na typy: letoun, kvadrokoptéra, hexakoptéra, oktokoptéra, helikoptéra a jiné. Ke svému stroji si můžete přidat i fotografii.

My jsme v letovém deníku nic neměli, dobré je vědět, že si můžete svůj letový deník exportovat v souboru CSV pro další práci na PC. Standardně letový deník obsahuje informace získané skrze vaše mobilní zařízení, neboť se nepropojuje s žádným hardwarem na palubě modelu. V letovém deníku tedy najdete informace typu:
– datum létání
– jak dlouho let trval
– kde jste létali, dle GPS pozice mobilního zařízení
– se kterým strojem jste létali
– informace o baterii (aplikace počítá cykly)

Nyní se podívejme na mapu. Tam si můžete nastavit, zda se má zobrazovat mapa satelitní, nebo základní, nebo filtrovat zobrazení letových prostorů. Zapnout lze i zobrazení uživatelů ve vašem okolí, nebo formát výškových jednotek – ve stopách, nebo v metrech.
Informace k letovým prostorům získáte kliknutím v podstatě kamkoliv na mapu a přehledně se zobrazí, v jakých hladinách platí který letový prostor. Současně se zobrazuje nahoře červený výstražný trojúhelník v případě, že se nacházíte v prostoru, kde jsou nějaká omezení. Stačí na něj kliknout a zobrazí se, které letové prostory jsou v místě vaší pozice aktuální. Ačkoliv má aplikace zatím 100-500 stažení na Google Play, nám se již v Praze zobrazili další uživatelé, na mapě celé republiky jich pak bylo na 20.Po kliknutí na uživatele vidíte jeho jméno, které si zvolil, na jaké je úrovni, kolik odlétal hodin a čím létá.

Co říci závěrem? Zajímavé je, že tato aplikace zdarma neotravuje nějakými reklamami uvnitř aplikace. Potěšující je také to, že pochází z ČR.
Aplikace by mohla přispět k tomu, aby mělo více pilotů bezpilotních prostředků povědomí o omezeních při létání s nimi, a to moderní, celkem i zábavnou formou. Samozřejmě se aplikace hodí i těm, kteří provozují svůj stroj komerčně, například fotografové apod., a kteří musí vést letový deník. Právě výše uvedené základní údaje o letu jsou dostačující. A ještě jedna zpráva z vývoje. Ve spolupráci s ČVUT FEL připravuje UpVision (tvůrce aplikace) hardwarový modul, který posune sběr dat z naší „poletuchy“ na další úroveň.

My budeme tuto aplikaci sledovat a čtenáře Model Hobby magazínu o vývoji informovat.

Uložit záložku trvalý odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *