Aero L-39: obří Albatros

Asi by bylo nošením dříví do lesa našim čtenářům psát, že letoun Aero L-39 Albatros je českého, československého, původu. Jde o proudový podzvukový cvičný letoun, který vznikl v šedesátých letech 20. století v československém Aeru Vodochody pod vedením hlavního konstruktéra Ing. Jana Vlčka. Letoun je známý i v zahraničí, a to například díky rolím ve filmech James Bond – Zítřek nikdy neumírá a Obchodník se smrtí. A nebo i díky akrobatickým vystoupením skupiny Baltic Bees.

Aero L-39 Albatros Breitling

Ale vraťme se k modelářství, když už jsme modelářský časopis. Chceme našim čtenářům představit neuvěřitelný model tohoto letounu v měřítku 1:2,7. Jde asi o největší model L-39tky na světě a pochází od německé firmy Tomahawk Design. V tomto měřítku má Albatros rozpětí neuvěřitelných 3,5 metru, délku 4,5 metru a hmotnost 50 kg! Je tedy jasné, že provoz u nás by byl složitější, díky limitu 20 kg, a tak není divu, že daného obra prolétává Marc Petrak z Německa.

Tato potvora je poháněna turbínou JetCat P400-RX. Ta je sama o sobě dosti zajímavá. Kromě toho, že se její cena pohybuje okolo 10 tisíc EUR, ano čtete správně, zaujme i maximálním výkonem 116 kW (158 k), který by jí mohl závidět leckterý moderní automobil! Dalšími nemalými investicemi byla například RC souprava Spektrum DX 18, nebo celokovová digitální silná serva Spektrum A6270.

A Vy si už nyní můžete vychutnat parádní videozáběry z letu tohoto obřího Albatrosu!

Uložit záložku trvalý odkaz.

4 Comments

  1. Tomáš Suchomel

    Blue Angels na L-39? A kdy na nich létali, že jsem tak smělý? Nebo byl někdo tak chytrý, že si pro sebe vypůjčil jméno display týmu U.S. NAVY? 🙂

  2. Nedalo nám to a podívali jsme se na to, jak tomu opravdu je. Pravdou je, že Blue Angels létají na Hornetech. Smazali jsme tedy informaci, že by Blue Angels létali na L-39. Ta, co je na obrázku v MHM 09/2016, sice autentická je, ale je takto barevně vyvedena na poctu Blue Angels a nemá s nimi nic společného. Takže děkujeme za upozornění:-)

  3. A ještě jednou změna. Dohledali jsme, v MHM 01/2015, že s L-39tkami jsou přeci jenom létaná vystoupení, konkrétně skupinou Baltic Bees. Fotografii letky jsme publikovali na straně 10 reportáže ze Scalaria Air Challenge.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *